16.3.1994 | I feel good, Rudo Tuček a Family TOP 40.

16.3.1994 bol pre nás historický – NAHRÁVKA MADUARU BOLA TOTIŽ PRVÝKRÁT NASADENÁ DO HITPARÁDY!!!

Ladislav Matyinko v tom čase manažér MADUAR-u v roku 1994 pôsobil v Banskej Bystrici, kde študoval na vysokej škole a zároveň pracoval ako brigádnik vo firme Eurocomp. Vo Zvolene vtedy začalo pôsobiť veľmi populárne regionálne rádio Family, ktoré malo svoju renomovanú a sledovanú poslucháčsku hitparádu Family Top 40. Tú zostavoval a moderoval Rudo Tuček, ktorý pôsobil ako DJ a moderátor (dnes majiteľ klubu Ministry of Fun – Banská Bystrica a Ministry Rental Service).

Ladislav mu vo februári 1994 zavolal do rádia a poprosil ho, či by si nevypočul nahrávky MADUAR-u a nenasadil ich do hitparády. Rudo bol ochotný, zastavil sa v Eurocompe na Hornej ulici v Banskej Bystrici, kde mu Ladislav prehral prvé 2 nahrávky, ktoré MADUAR v tom čase mal už s Barbarou ako speváčkou – skladby It’s a day a I feel good. Na Ladislavove veľké prekvapenie a radosť, Rudovi sa nahrávky MADUAR-u okamžite zapáčili a chcel ich nasadiť do hitparády, urobiť rozhovor a začať hrávať na svojich diskotékach vo Zvolene, Žiari nad Hronom a Banskej Bystrici.

Po nespočetných predchádzajúcich odmietnutiach od rôznych vydavateľov, pracovníkov médií to bolo ako ZÁZRAK a Rudo sa tak stal vôbec prvým človekom z mediálneho prostredia, ktorý bol ochotný odprezentovať nahrávky MADUAR-u širšej verejnosti v rádiu a na diskotékach a de facto ODPÁLIL NAŠU KARIÉRU od neznámej Rimavsko-Sobotskej kapely smerom k zlatým a platinovým platniam a titulu Skupina roka 1994. Za to sme mu dodnes veľmi vďační!!!

Ladislav okamžite volal ostatným členom kapely, aby sa podelil o svoju radosť. Z dvoch vypočutých skladieb Rudo Tuček odporučil vybrať ako prvý singel skladbu It’s a day – to sa však nepáčilo Erikovi Arestovi (vtedy sme ešte netušili pravú príčinu – ukázala sa až v Decembri 1994 – viď: VIDEO – to jest – lebo tú skladbu nenapísal a ani v nej nerapoval) a tak loboval radšej za I feel good, kde naopak bol aj autorsky, aj interpretačne činný 🙂.

Ostatní členovia – Juraj Matyinko, Ladislav Matyinko a Ladislav Dulovič (Barbara sa tohoto nezúčastňovala, keďže mala len 14 rokov a bola s nami len pár dní) mali rovnaký vzťah k obom skladbám a prirodzene chceli, aby pri prvom singli MADUAR-u boli všetci spokojní. A tak do hitparády napokon išla ako prvá nahrávka MADUAR-u skladba I feel good.

Videoklip ku skladbe sa nahrával v Auguste 1994 spolu s klipom ku skladbe Do It. V Do it bol 5 členný MADUAR prezentovaný ako štvorica a v I feel good dokonca ako dvojica (bez zakladajúcich členov – Juraj Matyinko, Ladislav Matyinko a Ladislav Dulovič). Prečo to tak bolo sa ukázalo až v Januári 1995, keď prišiel do fan klubu MADUAR-u list od fanúšika z Martina, ktorý pochválil vystúpenie aj novú skladbu I’m free. MADUAR však v Martine nebol a skladbu I’m free nemal.

Na povrch sa tak dostal fakt, že Erik Aresta bez vedomia zakladajúcich členov skupiny chodí vystupovať s Barbarou Haščákovou ako MADUAR a má nahratú novú skladbu. Po konfrontácii priznal, že odchádza z MADUAR-u, berie so sebou aj Barbaru, je dohodnutý s vydavateľstvom Prolux a chce si ponechať aj meno skupiny. MADUAR tak prišiel o speváčku, vydavateľa, skoro aj o meno a namiesto plánovaného nahrávania 3. singla + videoklipu ku skladbe Crying Rain, takmer končí svoje pôsobenie.

Skreslená prezentácia Maduaru v prvých dvoch videoklipoch Do it a I feel good teda nebola náhoda, ale príprava samostatného projektu. Všetky tieto kroky výrazne narušili imidž a prezentáciu MADUAR-u v prvých klipoch, ako aj pripravované aktivity pri prvom albume (ďalšie single a klipy sa už nezrealizovali). MADUAR tak musel začať odznova – ochrániť si meno, nájsť novú speváčku a vydavateľa.

Napriek tomu máme náš prvý videoklip a singel radi aj keď v ňom nie sme. A rovnako ako v roku 1994 tak aj teraz sa cítime dobre 🙂 . Zároveň sa tešíme na koncerty v rámci turné SHOW How Mad U Ar TOUR pri príležitosti 30. výročia od vydania 1. albumu.

I feel good na týchto koncertoch zaznie a to vo veľmi špeciálnej podobe. Keďže Barbara už bohužial nie je medzi nami, pripomenieme si ju prostredníctvom archívnych materiálov s využitím Laterny Magiky na krásnej LED stene spolu s jej originálnym a nezameniteľným hlasom. A tak ako sme ju v roku 1994 objavili, tak sa s ňou spolu s vami na koncertoch aj symbolicky rozlúčime!

Bude to emotívne, bude dôstojné, bude to silné ❤️!

Zdieľaj:

Najčítanejšie

Vyhľadať

Značky

Archív

Prihlás sa na odber Noviniek

a získaj prehľad o tom, čo pripravujeme, kedy a kde budeme koncertovať, a tiež zľavy na vstupenky či na veci v našom e-shope

Subscription Form